Re: От дебрите на Родопа до върховете на Пирин - 2013г.

Потребителски аватар
STEF BMW
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 04 фев 2008 23:22

Непрочетено мнение от STEF BMW » 08 авг 2013 21:38

Бе друго си е голямото комби!
Добра разходка изпълнена с релакс! :good:
Поздрави.

djipa
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 10 яну 2012 21:44

Непрочетено мнение от djipa » 09 авг 2013 16:26

Така е ,но ако я нямаше покривната палатка да заема цял багажник,още по-друго щеше да е :ok: ..за мен това не е никак комфортно,особено за дълги преходи с деца,да вкарваш целия багаж в купето,заради една палатка :idea:

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор
Регистриран: 06 фев 2008 13:29

Непрочетено мнение от lubashki777 » 09 авг 2013 19:35

djipa написа:Така е ,но ако я нямаше покривната палатка да заема цял багажник,още по-друго щеше да е :ok: ..за мен това не е никак комфортно,особено за дълги преходи с деца,да вкарваш целия багаж в купето,заради една палатка :idea:
Покривната палатка е голяма екстра.Разпъва се на всякакво място,от паркинг или бензиностанция,до горите и планините и то за 5 мин..
Мога да я разпъна дори и по средата на реката :o ;)
Не и трябва равно място/само джипа го нивелираш на два камъка и си готов/,не и трябва да я окопаваш с цел да не станеш без време плувец в някой сериозен порой.Високо си от земята и никакво диво животно не може да те притесни,а изгледа събуждайки се сутрин от 2+метра от земята нагоре направо те изпълва с супер готино настроение!
Наземната палатка сутринта е в пъти по-мокра от конденза и като се наложи да я сгъваш и да потегляш в 09.00ч. сутринта ,трябва да я събираш мокра,което е супер гадно.Покривната се обветря и за отрицателно време изсъхва.На Тошков чарк,последния ден като събирахме багажа ,моята палатка беше изсъхнала още при първия досег със слънцето,но от едната страна/там откъдето я напича естествено.Аз обаче само извъртях с една маневра джипа и след 15мин. вече отвсякъде беше изсъхнала.
С наземната...въртя е на всякъде и все остава мокра.Отдолу разпъвахме найлон,за да намалим конденза от почвата,но пък найлона ставаше изцяло мокър,та и него го прибирахме кален,мръсен и мокър.... :? :o
Та спрямо наземната...не ми говори въобще...
Багаж аз имам място и сега да слагам отгоре,но избягвам по няколко основни причини:
1.На експедиция особено както сме ги правили до сега /т.е. биваците са за по 2вечери,а към края на експедицията и за по 1 нощувка/,е безумие да връзваш и развързваш багажа на покрива постоянно :?
2.При експедиция по черно ,винаги има вероятността да бастисаш багажа който стърчи над джипа в някои клони и драки.
3.Имай предвид,че при силна буря устойчивостта на покривната палатка е в пъти по-голяма от тази на наземната.Просто въпрос на конструкция :idea:
4.При дъжд...трябва пък да съобразиш какво точно заделяш като багаж за покрива,че първата година аз си суших на лагерния огън спалните чували/е...бях си купил от Вромоса "офроуд непромокаем сак",само че...май сака беше само с лепенки Офроуд 4х4 без останалите екстри/.
5.Не искам да казвам какво се случва с багажа при летните пепелаци. Когато се кара в колона всички след първия стават неузнаваеми/дори миналата година се наложи с Марин в Огражден с подвижните душове да си събаряме пепелта от палатките и багажа,че иначе...нямаше разпъване/имаше на палатката ми около 1см.плътен прашен слой...1см..... :o
Та оттогава...багаж,който може да се намокри и е важен не слагам на багажника,а и заради праха и клоните.Това обаче ме ограничава да избирам само определени неща,някои от тях обаче по-трудно се съвместяват като компактен багаж отгоре и така...
Та ...по гореизброените причини избягвам по възможност да товаря багаж отгоре.Ако мога да го събера вътре въобще не слагам нищо на багажника освен палатката.
П.П.Между другото...покривната палатка спестява част от багажа.Какво имам предвид:
1.Не носиш наземна палатка.
2.не нося душек са спане,защото самата покривна палатка си има фабричен такъв.
3. Два спални чувала се разстилат горе и реално те също не заемат място в багажното
Та така...това е обосновката за моя избор....
Поздрави!
NISSAN FOREVER!!!

djipa
БAШ ОФРОУДЪР

Непрочетено мнение от djipa » 11 авг 2013 22:59

Благодаря за изчерпателния отговор,Либе,но въпреки това този път не можа да ме убедиш,че е по-практично!
Особено пък това:
3.Имай предвид,че при силна буря устойчивостта на покривната палатка е в пъти по-голяма от тази на наземната.
...ама никак не съм съгласен!

П.с. Спирам да спамя в готината тема,ако пък решиш забърши коментарите ми като прецениш! :good:
Поздрави и лека!

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор

Непрочетено мнение от lubashki777 » 12 авг 2013 07:41

djipa написа:Благодаря за изчерпателния отговор,Либе,но въпреки това този път не можа да ме убедиш,че е по-практично!
Особено пък това:
3.Имай предвид,че при силна буря устойчивостта на покривната палатка е в пъти по-голяма от тази на наземната.
...ама никак не съм съгласен!

П.с. Спирам да спамя в готината тема,ако пък решиш забърши коментарите ми като прецениш! :good:
Поздрави и лека!
Ами не..няма проблем...ние просто си говорим и обсъждаме.
Да ти кажа...това което съм писал е изстрадано на гърба ми.Тоест преживял съм много бури и с едната и с другата.Стефко да каже,как на Бяла скачахме в 03.00ч. послед нощите,за да укрепваме палатката,а сутринта вятъра щеше да вкара дведе деца и палатката в морето.Тогава се счупи и то надлъжно една от фиброрейките :o
Конструкцията на наземната с фиброрейките които я изпъват е много по-аланкат.Да наистина има си и уши за привързване с колчета,ама прикомерно силния вятър направо или ги вади от земята или пък от блъскането къса ушите направо от шевовете.В същото време и завързана,наземната направо се гъне надолу под поривите на вятъра
Покривната е съвсем друга технология.Нея я изпъват 3бр. П-образни профила от алуминиеви тръби с диаметър 20-25мм.Долу са хванати твърдо за дъното,а горе с доста подсилени уши към покрива.Само,че те в горната си част подпират покрива отдолу и вятъра натяга върху тях,а не се опитва да ги отскубне.Самата конструкция изпъваща палатката с тия П-образни профили спомага да не поддава при силен вятър почти никак.Имай предвид,че и покривната палатка си има уши и може да бъде привързана при нужда към околни дървета :idea: ,но и без привързване е достатъчно устойчива и на мен лично само веднъж ми се е налагало...
Всичкото това го споделям от опит,а не от предположения.
Преди 2 години отивайки с Марин на експедиция на яз. Г. Беглик ни посрещна невероятна буря с много силен вятър.Вече бях разпънал палатката/в обратния случай щях да изчакам да отмине бурята/ и си казах...."майко ще я гоним из язовира и то на части".
Палатката обаче не мръдна.Издържа и на невероятно силния вятър и на проливния дъжд.Не вярвах на очите си/това беше първото и представяне в подобно време/.Така сега и в следствие на още подобни ситуации съм убеден в това което пиша.
Та покривната смея да твърдя е не по-устойчива,а е доста по-устойчива от наземната/говорим за масово разпространените наземни палатки,а не за някакви специализирани и струващи по над 1000лв...сигурно има такива които са доста по-устойчиви и доста по-качествени от масовките,само,че...моята алтернатива на покривната палатка ще е масовка...както и на болшинството от хората/.
Та така...и жената ми мрънка като я купих,защо съм затварял такива пари..., сега...доволна е не иска и да чуе за наземна,освен в краен случай!
П.П.Имай предвид,че при нужда покривната палатка я сгъвам за 3-4мин. и ако ще и камъни да падат...,а една наземна/говорим 4-местна,т.е. сравнително голяма/ се свива за не-по-малко от 15-20мин.,а в планината доста често такова време за реакция няма!
Поздрави!
NISSAN FOREVER!!!

djipa
БAШ ОФРОУДЪР

Непрочетено мнение от djipa » 21 авг 2013 20:06

Едно е да укрепиш палатка в пясъка (визирам пясъчната ивица) друго е да я укрепиш на поляна.
И аз съм посрещал много бури в наземна палатка и знам,че може да бъде здраво укрепена и да преодолее лошото време!

Поздрави и се извинявам за късния отговор,но сега го видях.

Потребителски аватар
slavin
Модератор
Регистриран: 18 ное 2008 00:06
ime: Славин

Непрочетено мнение от slavin » 22 авг 2013 08:26

Страхотно преживяване сте си направили. Така и мен ме кефи офроуда - да стигнеш някъде преодолявайки трудности, а не просто да преодоляваш трудности. Видяли сте красиви места и благодаря за снимките, които стават все по хубави. Това за снимките е мое мнение като бързам да кажа, че нищо не чувам от фотография, просто ми харесват все повече.
Относно екипировката наистина трябва много сериозно да се замислите. Тези покривни палатки нямат място за джакузи, фитнес уреди, матрак 200/200см,... ами ако влезнат повече от 5 човека... :? ... ако баба в Нова Зенландия реши да не купува днес хляб и пропуска и днешния вестник, а бремена слоница в Нигер се подхлъзне на прясно оставено л.. от хипопотам или бяла мечка се заклещи на айсберг в Берингово море...

Потребителски аватар
mi6emorkov
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 03 фев 2012 16:01
ime: Борис
МПС: опел фронтера б

Непрочетено мнение от mi6emorkov » 22 авг 2013 09:59

Привет от мен !!! Ще изкажа лично мнение по въпроса за палатките . Аз съм на 46 години и ходя на палатка от близо 43 г. , що палатки съм видял .....!!! Лично имам 8 и то действащи , не броя шатрите . Много завиждах на Любо и Марин за техните покривни палатки , но след съвместния риболов на Тошков чарк леко си промених мнението . Просто това не е моя тип палатка , не ми пасва . Иначе няма спор - притежават големи предимства спрямо някои наземни / много са здрави , бързо се разпъват и сгъват , не са достъпни за животни , проветриви , а гледката от тях е невероятна / , но има едно но . Много са ми малки , тесни и най-вече ниски . Ако се одъжди и се налага да прекараш повече време в тях не ми се мисли . Друг голям недостатък си е ходенето по малка нужда , ако си наблегнал на бирите или динята вечерта . Повтарям , че това е мое мнение , свързано с моите преживявания . Мисля , че цената им не е реална при положение че има къде къде по-сложни и големи наземни палатки за по-малко пари . Ако покривните палатки са в ценовия диапазон 400-800 лева бих си взел , определено ми харесват . След като обсъждахме на място всички видове къмпингуване , леко си промених и мнението и за караваните , оказва се че те не са издръжливи на лоши пътища . Така че , лично за мен и моето ходене по язовири и планини , избора е наземна палатка / висока и що годе голяма / и новата ми придобивка - тунелната шатра /10.6 м.-5.6 м./. Просто обичам да стоя повече на едно място и да ми е удобно . Хубав ден !!!

Потребителски аватар
STEF BMW
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 04 фев 2008 23:22

Непрочетено мнение от STEF BMW » 25 авг 2013 20:50

Еййй, и къщичките на колела сте обсъдили ... докато хващате рибка!?Някой дискутиращ недостатъците на караваните
/без да е ползвал такава/ спомена ли плюсовете или само минусите?А същият този спомена ли, че преди да минем на мобилни домове, с почти всички екстри сме ползвали палатки над 15 години /някои и над 30г./ и сме наясно за какво става дума!? :idea: ??
Всеки според нуждите ... бих казал! :friends:
п.п.Снимките са уникални и експедицията също, а посрещналия гостите ... Най!!! :yes:
Поздрави.

Само да добавя, че Вярната ми "Валенсия" ... наземната палатка за нищо не си я давам и ми стои за случаи в които Не мога да закарам караваната /без да се разглоби/ там където искам и пак цялото семейство сме вътре!!!
Кеф ти балкан, кеф ти умерен терен ... пък било то на палатка на земята, ако ще и вятър да има! :this:
Пак Поздрави.

Потребителски аватар
mi6emorkov
БAШ ОФРОУДЪР

Непрочетено мнение от mi6emorkov » 25 авг 2013 22:52

Рано или късно и аз ще съм при караваните !!! Успешна седмица !!!

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор

Непрочетено мнение от lubashki777 » 26 авг 2013 08:02

Нямаше ме няколко дни,та затова да вметна и аз...
Борка,ако правиш едноседмична експедиция по планините,като принципно правиш бивак и го разваляш на всеки две нощувки,ама към края поради причина че си изостанал с графика и километрите се натрупват се налага и 1-2нощувки разгъване вечерта и сгъване сутринта...Тогава не знам как ще се справяш с голямата наземна палатка :hmm:
Да не говорим пък...ако позакъснееш някоя вечер и се наложи правене на бивак почти по тъмно... ;) ...и разбира се подходящото място все не изниква пред погледа ти... :?
Наистина всеки ползва това което отговаря на нуждите му!!!
За караваните...ами да...говорихме си и то основно поради идеята дали може да се достигне с каравана до бивака на Тошков Чарк.Ами...според мен не може или може би много трудно /говорим за малка каравана-голяма няма шанс/...,но не и без щети по караваната.Стана въпрос и за това как се прави каравана/е..тук май никой не е правил :hmm: /,ама аз съм изгледал доста клипчета и разказах на интересуващите се какво представлява направата.
Обсъдихме и офроуд ремъркетата...Виж с такова ще може да се достигне.... :)
И така...няма как да хващаш червеноперки по 50гр. и сомове по 15кг. все с една и съща въдица и такъм.За всяко начинание се изисква и необходимата подготовка и оборудване.
За моите похождения към момента покривната палатка удовлетворява около 90% от нуждите ми,което е много...
По отношение на валенето на дъжд...ами да ви кажа аз и в наземната не бих се наврял,защото ще изперкам.Затова си носим шатри и навеси...правим завета,слагаме масата и... :drinks: ...чакаме да превали :grin: !!!
Ако пък ти се приходи до тоалетна през ноща...ами на мен основния проблем ми е да се измъкна /особено ако е студено/ от спалния чувал...останалото не е проблем...какво толкова :hmm:
Слизаш по стълбата,намираш подходящото място и... :grin:
Недостатъците обаче спрямо преимуществата са нищо според мен!
Преди всичко приоритета ми е - бързо разпъване и сгъване,независимост от терена за разпъване,сигурност както от диви животни,така и от природни прищевки/дъжд,кал,наводнения,вятър и т.н./,стабилна конструкция.Всичко това ми го дава именно покривната палатка,и е много повече от евентуалния минус,че ще трябва леко некомфортно и то ако ми се наложи да слезна посред нощ до тоалетна!
Стефко помни как преди няколко години на яз. Широка поляна се наложи да тръгнем в края на една експедиция един ден по-рано.Причината беше...проливен дъжд,всичко мокро...и той да каже в неговата палатка колко литра вода имаше и какво се случи с багажа... ;)
Та както и да е...то наземна палатка и аз имам и си стои...имам дори 3бр. и си вземам по една като запасен вариант според случая!
поздрави!
NISSAN FOREVER!!!

Потребителски аватар
mi6emorkov
БAШ ОФРОУДЪР

Непрочетено мнение от mi6emorkov » 26 авг 2013 09:47

Ето на , Любчо запали !!! Аз нямам нищо против покривните палатки , просто на тоя етап нямам такива пари . А и моето ходене по планините е с малко уседнал характер . Първия ден даже не хвърлям и въдици , само се кефя на природата . А за караваните ми се върти една идея , но ще изчака по-добри финансови времена .

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор

Непрочетено мнение от lubashki777 » 26 авг 2013 12:09

mi6emorkov написа:Ето на , Любчо запали !!! Аз нямам нищо против покривните палатки , просто на тоя етап нямам такива пари . А и моето ходене по планините е с малко уседнал характер . Първия ден даже не хвърлям и въдици , само се кефя на природата . А за караваните ми се върти една идея , но ще изчака по-добри финансови времена .
А...глупости сега...не съм запалил... :no:
Просто изложих моята мотивация...
Поздрави!
NISSAN FOREVER!!!

Потребителски аватар
marinhaker
АДМИНИСТРАТОР
Регистриран: 04 фев 2008 22:15
ime: Марин Стоянов
МПС: Toyota 3000td 1KZT
Контакти:

Непрочетено мнение от marinhaker » 26 авг 2013 13:20

Лошото е, че и от двете могат да ви отвлекат извънземни
:abducted:
ГОСПОД, СЪЗДАДЕ СВЕТА - "КОЛТ", ГО ПОДРЕДИ!
"В този мошенически и кървав век/ сред този народ от света и от Бога отлъчен/ ако срещнеш честен човек - убий го да не се мъчи!" - Стефан Цанев.
"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски

Потребителски аватар
mi6emorkov
БAШ ОФРОУДЪР

Непрочетено мнение от mi6emorkov » 26 авг 2013 13:23

Любчо минах покрай Христо Колев и гледам палатката е още отгоре !!! Как беше по Арда ?

Отговори

Върни се в “EКСПЕДИЦИИ В БЪЛГАРИЯ”