Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивал под звездите

Потребителски аватар
marinhaker
АДМИНИСТРАТОР
Регистриран: 04 фев 2008 22:15
ime: Марин Стоянов
МПС: Toyota 3000td 1KZT
Контакти:

Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивал под звездите

Непрочетено мнение от marinhaker » 30 юли 2012 23:12

Стара Загора - Чудните мостове - Широка Лъка - Ягодинската Пещера - вр.Перелик - Дяволското гърло................

И така.......
Започвам отново да пиша своите преживявания!!!

Преди няколко седмици Чичо сподели, че щяло да има концерт на 2100м. След ровене в нета, разбрах за финала на Джаз фестивала в Банско, който щял да се проведе на вр.Перелик. Беше петък, температурата в града беше около 36-38гр. Към 10ч, взех решение, че трябва да се посети това уникално място, а и все пак щеше да има световно известни личности и върха щеше да е превърнат в нещо невиждано от мен! След 2-часов разговор с моята жена, багажа беше събран и поехме отново на път. Идеята ми беше петък да посетим чудните мостове, да преспим там и на сутринта да се качим на връх Перелик.

И поехме на път. Още като минахме Асеновград ни се откриха познатите гледки на Родопите.

Изображение

Решихме да разгледаме скалните феномени на сутринта, защото заваля а и от пътуването бяхме изморени. Намерихме перфектното място за района. Беседка, чешма и равна поляна.
Метрите бяха около 1550 м/н.в. Прохладно, тихо кристално свеж въздух - това му трябваше на човек.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Росито спомена, че друго щеше да си е, да имаше още някой с нас. Докато разпъвах уникалното барбекю, видях да приближава един човечец и попита, дали ще е удобно да разпънат палатки до нас, естествено в тази дивотия даже се зарадвах, че няма да сме сами.
Оказаха се три семейства от Димитровград с доста деца!! От приказка на приказка, разбрах, че това ще им второто идване на това място защото много им харесало да спят на палатки.
Още по разпъването на палатката си личеше, че имат малко опит. Но всеки от там е тръгнал :)

Изображение

Малкия се радваше, че има още деца покрай него

Изображение

Лагера взе да придобива облик

Изображение

Изображение

Изображение

Ние естествено на вторият етаж

Изображение

Започна и приготвянето на вечерята

Изображение

Изображение

На сутринта разбрах, че новите ни приятели са спали само с одеяла ( нямали са спални чували и якета) и се е наложило към 5ч, да палят лагерният огън за да се стоплят.
На сутринта преди да тръгна обсъдихме, че в балкана, без спални чували и дебели якета не се тръгва, без значение от сезона!!

Изображение

Снимка за спомен с новите ни приятели. Оказа ха се много приятни хора, разменихме си телефонните номера, взехме си довиждане и потеглихме!

Изображение

Изображение

В една от темите беше станало въпрос дали има такса на чудните мостове? Наистина е имало миналата година -2лв!!! Но сега няма (което е правилно според мен).

Личеше си колко са посещавани

Изображение

ето ги и тях:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В началото на темата забравих да спомена, че имахме сборен пункт на вр.Перелик с Чичо и още две семейства с джипка. Имахме ден преднина, реших да минем и през ягодинската пещера да я разгледаме и от там на върха.

Следва продължение..........
ГОСПОД, СЪЗДАДЕ СВЕТА - "КОЛТ", ГО ПОДРЕДИ!
"В този мошенически и кървав век/ сред този народ от света и от Бога отлъчен/ ако срещнеш честен човек - убий го да не се мъчи!" - Стефан Цанев.
"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски

Потребителски аватар
marinhaker
АДМИНИСТРАТОР
Контакти:

Re: Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивала под звез

Непрочетено мнение от marinhaker » 30 юли 2012 23:59

Пътят ни минаваше през Широка лъка, известна със своите автентични родопски къщи. Решихме първо да опитаме родопската кухня, естествено първо трябваше да изгасне огъня под чинията :lol:

Изображение

Изображение

Снимки от селото

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Местните ръчни спирачки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След разходката в Широка лъка поехме към Ягодинската пещера.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ягодинската пещера е една от най дългите пещери у нас. Тя е сравнително млада пещера, уникална е по рода си с трите си етажа. За посещение обаче може да се разгледа само първият етаж който е дълъг 1100м. Още на входа усетихме, че ще ни трябват якета защото температурата беше около 6-градуса.

В самата пещера снимките са забранени, затова пускам съвсем малко снимки които успях да направя от нея ;)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След 45-минутното ни разхождане в пещерата, трябваше да се климатизираме с околната среда. На входа на пещерата видях джипове с надпис разходка до "орлово око". Питам единият шофьор дали мога да се кача до самото око с джип, а той отговаря трябва да е много подготвен защото там е страшно!! Е, както писа Любчо в една тема хората явно имат друг поглед върху нещата!!
Понеже не знаех пътя до там, се качих до с.Ягодина, и от там изчаках да мине един от джиповете с туристи и се закачих за него!

Изображение

Гледките са невероятни

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

с.Ягодина

Изображение

Поглед към Гърция

Изображение

вр.СВ Илия

Изображение

Изображение

с.Чала

Изображение

Изображение

Мама въдворява ред

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Джипа след който карах се оказа собственост на колега от СФ-форум.

Изображение

След кратък разговор ми показ в коя посока е вр.Перелик, веднага го попитах дали има черен път до там защото много обикалям! Отговори ми, че имало много разклонения след чаирските езера и можело да се объркам!! Реших да не бързам толкова за да не се объркам защото по черно си беше доста път!!
На слизане ми каза, че имало по кратък път за надолу, обаче бил ексремен-естествено, че по него се спуснах (екстремен-екстремен, че колко да е екстремен!!

Изображение

За съжаление няма снимки на естремният път. Беше доста стръмно, но като се кара внимателно няма проблем!

И така поехме за крайната дестинация вр.Перелик!!

Следва продължение.......
"В този мошенически и кървав век/ сред този народ от света и от Бога отлъчен/ ако срещнеш честен човек - убий го да не се мъчи!" - Стефан Цанев.
"Демокрацията и плурализмът дават на всички граждани правото да говорят каквото им падне и да оспорват всичко. Стига да не е мнението на някой дебел господин, излизащ от черен мерцедес, с черни очила и обграден от сонм от ангели с вратове като стволовете на шейсетгодишни букове в основата. Българите не обичат да противоречат на такива хора, по-скоро се съгласяват за всичко с тях." - Калин Терзийски

Потребителски аватар
mishev3006
БAШ ОФРОУДЪР
Регистриран: 27 авг 2009 14:18
ime: Иво Мишев

Re: Стара Загора-Чудните мостове-... Джас фестивал под звезд

Непрочетено мнение от mishev3006 » 31 юли 2012 11:17

Върна ме месец на зад,когато бяхме и ние семейно по тея места.
От Орлрво око,минахме по черно до Триград,да видим и Дяволското гърло,естественно с Уникалната Фронтера.

Потребителски аватар
Chertoianov
Offroad Фен
Регистриран: 05 ное 2011 11:31
ime: Стефан
МПС: Canon 450D
Раница за него - Mazda 3

Непрочетено мнение от Chertoianov » 31 юли 2012 11:52

Марински, много добре знаеш, че това е точно моя тип оффроуд пътешествие. Възможността да стигнеш и да видиш места, които иначе няма как с нормален автомобил да стигнеш е нещото, което ме запали мен. Само мога да те поздравя за това, че обикаляш тези прекрасни места.
Имам болезнена неприязън към глупостта. Болезнена, та чак до глупост...

Потребителски аватар
marinhaker
АДМИНИСТРАТОР
Контакти:

Непрочетено мнение от marinhaker » 31 юли 2012 13:30

Chertoianov написа:Марински, много добре знаеш, че това е точно моя тип оффроуд пътешествие. Възможността да стигнеш и да видиш места, които иначе няма как с нормален автомобил да стигнеш е нещото, което ме запали мен. Само мога да те поздравя за това, че обикаляш тези прекрасни места.
Стефко има още много да се види от тази България!! Ще съчетаем свободното време и някой ден заедно!

Продължението...........

Изображение

Изображение

Стигнахме да върха. Базата която бяха издигнали надмина очакванията ми.
С две думи: беше уникално!!!
Не вярвах, че такова нещо с уникален дизайн може да се направи на такава височина!!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вип зоната.

Изображение

Изображение

Изгледа от нея

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Шатрата за гостите

Изображение

Височината на стените

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Започна и пристигането на участниците

Изображение

Изображение

Започнаха и разпъването на палатки на върха, Ние щяхме да разпъваме бивака малко по на долу заради бурнията вятър

Изображение

Изображение

На слизане от върха към нашият бивак се разминахме с Джеймс Уорлик, и други знаменитости.
Бивака беше на нивото на вр.Снежанка който беше точно срещу нас:

Изображение

Изображение

Изображение

Имаш и пешеходци до върха

Изображение

За съжаление от вечерта няма снимки понеже малкият се размрънка и не искаше да спи. Трябваше двамата да го преспиваме, но останалата част от групата присъстваха и казаха, че е уникално. Естествено имало някой друг натъркалян младеж по земята. Ето и малко репортаж от медиите (дата не съответства):

http://bnt.bg/bg/news/view/34035/flameCandle70x80px.swf

http://bnt.bg/bg/news/view/33928/flameCandle70x80px.swf

На сутринта разпускане, и бране на боровинки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Жените ни изгониха от лагера, а ние решихме да тестваме новата витара на Жоро до близкият връх.

Изображение

Наложи се да повървим малко пеш да самият връх, беше пълно с поляни от боровинки

Изображение

Изображение

Изображение

Поглед към Гърция

Изображение

Изображение

Снимки от вр.КУЗУЯТАК 2119м/н.в.

Изображение

Базовият лагер от високо

Изображение

Максимален зум до върха (база на военните)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Макар и високите метри жегата и тук се усещаше

Изображение

Изображение

Решихме на тръгване да се качим отново на върха, да видим продължението от бурната вечер

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Музиката не спираше да се лее от върха

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Хорото беше задължително

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Едно клипче

Имаше и награди за най добър каракачански кон

Изображение

Изображение

Изображение

Сетих се за профитата Весо и Стефан

Изображение

Както и за участниците какво си мислят за фотографите!! (Вижте дясната ръка )

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Малко почивка преди тръгване

Изображение

Изображение

Награждаването на финалистите:

Изображение

Изображение

За съжалени ми паднаха батериите на фотото и нямам снимки от поднасянето на купите, както и обяда които направихме на една уникална беседка с чешма.
На беседката решихме, че е още рано да се прибираме. Новата точка за посещение беше пещерата "дявоското гърло"

Следва продължение.........

Потребителски аватар
lubashki777
Модератор
Регистриран: 06 фев 2008 13:29

Непрочетено мнение от lubashki777 » 31 юли 2012 14:20

Уникално.... :o
Благородно ти завиждам,че успяхте да направите това пътуване/да ти имам дните годишна отпуска/.
Въпреки,че сте посетили места на които вече сме били...отново се развълнувах истински от гледката на любимата ми планина...Родопите!!!
Поздрави!
NISSAN FOREVER!!!

Потребителски аватар
marinhaker
АДМИНИСТРАТОР
Контакти:

Непрочетено мнение от marinhaker » 31 юли 2012 15:06

След обилният обяд който направихме на беседката, потеглихме към пещера "Дяволското гърло".

Изображение

На входа ни посрещнаха с родопска песен:

Забравих да спомена, че в Ягодинската пещера има сватбена зала, и помещение за първата брачна нощ! При влизане в "дявоското гърло", ни споменаха, че тук са се правили разводите на бракове сключени в ягодинската пещера!! Така, че му мислете!! :scared:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Пещерата беше пълна с водни капчици които пречеха за фокусирането

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Голямото разстояние също пречеше на фокуса

Изображение

Изображение

Жоро пробваше с джиесема да снима

Изображение

Исках да заснема нещо не все не се получаваше заради голямото разстояние

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Почнах да си играя с настройките на фотото, и след сериозно падане поради неправилни обувки, намерих правилната формула

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Дракон!!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Обща снимка с част от екипа

Изображение

Изображение

Изображение

Паметна плоча на водолазите (мисля,че знаете историята на дявоското гърло?)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И тука имаше разходка оффроуд

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това беше края на пътуването ни. Поехме обратно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Минахме покрай язовир Въча

Изображение

Изображение

Изображение

Това го оставям без коментар

Изображение

(Росито ме попита защо е така за обградена къщичката?? Някой отговори, че е навярно дворът им!!)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За заключение бих добавил, че си струва всяко свободно време и макар минималните ни доходи да се посещават такива места!!

Край!!

Потребителски аватар
GEORGI 77
Младши офроудър
Регистриран: 13 фев 2012 08:24
МПС: NISSAN PATROL Y60 2,8TD ; AUDI A3 1,9 TDI-110

Непрочетено мнение от GEORGI 77 » 31 юли 2012 15:56

За един месец-3 "експедиции"-май повече сте спали по горите отколкото в Стара Загора ?
И аз имам 40 дни отпуска ,ама шефовете не я дават да се ползва на един път.
Доволен ли си от новото барбекю ?
Поздрави от ВАРНА :friends:

Потребителски аватар
Chertoianov
Offroad Фен
Раница за него - Mazda 3

Непрочетено мнение от Chertoianov » 31 юли 2012 16:40

Мариснки, там ли беше гайдаря на входа на Дяволското гърло? Звукът на тази самотна гайда в каньона е едно от най-силните преживявания , които съм имал.

Потребителски аватар
marinhaker
АДМИНИСТРАТОР
Контакти:

Непрочетено мнение от marinhaker » 31 юли 2012 21:28

GEORGI 77 написа:За един месец-3 "експедиции"-май повече сте спали по горите отколкото в Стара Загора ?
И аз имам 40 дни отпуска ,ама шефовете не я дават да се ползва на един път.
Доволен ли си от новото барбекю ?
Поздрави от ВАРНА :friends:
Да, събират ни се около 3-дни за месеца в Стара Загора. Бяхме и на язовир Студен кладенец, после ще пусна и за него темичка.
За барбекюто звънях на Весо да му се похваля, но не вдига телефона :D
Chertoianov написа:Мариснки, там ли беше гайдаря на входа на Дяволското гърло? Звукът на тази самотна гайда в каньона е едно от най-силните преживявания , които съм имал.
Да в началото на последното мнение съм поснал едно клипче на него!

Потребителски аватар
Chertoianov
Offroad Фен
Раница за него - Mazda 3

Непрочетено мнение от Chertoianov » 01 авг 2012 04:55

Пропуснал съм го! Ще го изгледам. Много благодаря!

Vesur
Младши офроудър
Регистриран: 06 юли 2012 18:44
МПС: SUZIE QUATRO

Непрочетено мнение от Vesur » 05 авг 2012 12:26

Маринииииии!!!!
Супеер!
Пак ни вкара в джаза :mrgreen: Много благодарности.

Отговори

Върни се в “EКСПЕДИЦИИ В БЪЛГАРИЯ”