Първи тестове и най-вече впечатления от Windows 8

СОФТУЕР, ПРОГРАМИ ТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА
Потребителски аватар
Chertoianov
Offroad Фен
Регистриран: 05 ное 2011 11:31
ime: Стефан
МПС: Canon 450D
Раница за него - Mazda 3

Първи тестове и най-вече впечатления от Windows 8

Непрочетено мнение от Chertoianov » 17 юли 2012 11:51

Отдавна съм в програмата на Microsoft за тестери на бъдещите операционни системи и съм имал възможността да се запозная с всичките им Windows-и и със сервизните им пакети няколко месеца до година и половина преди официалното им появяване на пазара още от четвъртия сервизен пакет за Windows 2000 насам. Преди седмица се включих в бета тестовете на осмата версия на семейството на Windows.
Лично за мен това често надграждане не е полезно и малко обърква потребителите, но специално за това обновление има много силни доводи. И до сега смятам Windows 7 за най-добрия представител на семейството след Windows 2000. Windows XP не е много повече от добре облечен с шарени дрешки Windows 2000 (е, после със сервизните пакети добавиха доста скрити функционалности, които аз като системен администратор очаквах още от момента на появяването му), а Windows Vista беше с подписана смъртна присъда още при представянето си и никога не успя да развие пълния потенциал на иновативните решения в ядрото си, което разбира се отвори място за Windows 7. Всъщност Windows 7 се случи това, което Вистата трябваше да бъде още от самото начало. Но така или иначе Вистата отвори вратите, през които минава сега и Windows 8...
Макар и с много нови неща в себе си, Осмицата не е революционен скок спрямо седмицата що се отнася до потребителския интерфейс, дори бих казал - напроив. Основната причина, поради която на Майкрософт се налага да разработи нова операционна система, според мен се нарича... Андроид. Макар и осмицата да може да работи като операционна система за настолни компютри и лаптопи, тя се опитва да реши проблем, с който седмицата не можа да се справи, а именно работата с тъч екрани и съответно - таблети. Затова Индустрията се прехвърли към Андроид - операционна система с определено по-малко възможности за работа с програми, отколкото Windows. Затова и няма много от така модерните напоследък таблети с Windows 7. Всъщност аз се сещам само за един малко по-читав модел. Освен това се оказа , че като енергопотребление, процесорите, които се вграждат в Андроидските и Епълските таблети са много по-ефективни. Въпросния таблет с Windows (и съответния процесор) изяжда два пъти по-бързо батерията, отколкото такъв с аналогична батерия, но с Андроид (и съответния процесор). Преди, обикновено, Майкрософт налагаха промените в хардуера - вкарваха възможности и най-вече изисквания в следващата си операционна система, които потребителите, за да покрият, трябваше най-малкото да направят сериозен ъпгрейд на компоненти от компютъра си, а в най-лошия вариант - да закупят директно нов компютър, ако искат да работят с него. Тази верига като че ли беше прекъсната от Windows 7 - първия Windows, който работеше на една и съща машина по-леко от предишния и не изискваше от потребителя да хвърли една торба с пари, преди да премине на него. Тази тенденция е още по-силна при Windows 8 - не само, че Майкрософт не налагат на пазара нови хардуерни изисквания, ами напротив - съобразяват се с тези в момента и пренаписват кода на новия Windows за работещите в момента процесори за таблети. Само бегло мога да си представя труда, който отива за написването на операционна система за настолни компютри и лаптопи, за таблети със съвсем различна хардуерна архитектура и за телефони...
Да, точно така - за телефони. Цялата идея е една операционна система да се ползва във почти всички устройства и потребителя независимо дали е на компютър, с таблета или телефона да не е затормозен от различни операционни системи...
Да не стане много дълъг този пост, ще продължа с ревюто в следващия.
Имам болезнена неприязън към глупостта. Болезнена, та чак до глупост...

Отговори

Върни се в “СОФТУЕР, ПРОГРАМИ ТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА”