Дата и час: 22 Май 2018 03:22

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Страница 1 от 1 [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Смяна на двигател- какво се случва в КАТ
Непрочетено мнениеПубликувано на: 01 Яну 2014 23:38 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

МПС: Nissan Patrol Y60
Всеки ден на всякъде по света се сменят двигатели по колите. И в България също. Как обаче става узаконяването. Конкрентно- новият двигател ще бъде със същата кубатура и мощност. Все още не знам годината на производство на новия двигател коя е - съща, по- нова или по- стара. Чета по други форуми, че от няколко месеца действа нова и много скъпа ( около 500 лв) процедура.
Ако има бърз и лесен начин с удоволствие ще го финансирам :) - 0889 42 34 92

Профил  

Заглавие: Re: Смяна на двигател- какво се случва в КАТ
Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Яну 2014 08:58 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Име: MUD ANGELS-STZ
МПС: TLC 70 Hybrid
Nissan Patrol Safary
Тук е България обаче и двигатела все още не се води резервна част,затова процедурата е както следва:
Замяна на същия мотор с различна маркировка може само от Кат,ако твоя е повреден примерно,ако обаче кубатурата е различна от оргинала трябва да се премине комисия "Технотест",идва два пъти в годината,и няма гаранция че ще одобрят промяната,таксите ги определят на място,500лв е само ориентир,след издаване на сертификат за годност от Технотеста преминаваш регистрация в Кат.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Яну 2014 09:29 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Име: Борис
МПС: опел фронтера б
На мен лично не ми се е налагало , но доколкото зная ако двигателя е същия като стария и имаш документ за придобиване било то фактура или договор се минава само през КАТ за смяна на талона . Например на моя джип в талона нямам номер на двигател а само рама .

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Яну 2014 09:32 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Име: Живко Бакалов
МПС: NISSAN PATROL Y60
Докторе , смяната на двигател е процедура която не е сложна , НО само ако е с идентичен като мощност , кубатура и гориво с двигателя записан в големия талон . За всякакъв друг мотор независимост че се предлага от производителя за твоя модел автомобил е нужно да се мине на одобрение от Технотест за да може да се регистрира в КАТ .
"Другият" начин е в документите на двигателя / фактура или нещо друго / данните за двигателя да се запишат както са твоите на оригиналния двигател , разбира се трябва поне вида гориво да е същият. След това е нужно да се намери "правилния" служител в КАТ / поне този които е на канала и прави огледа на мотора / , смяна на талона и си готов . Разбира се винаги съществува вероятността да след време по VIN кода да излезе несъответствие но това са рисковете на този начин ...
Между другото Докторе , ти сигурен ли си че имаш номер на двигателя , щото доста от американските автомобили нямат и в големия талон са записани " без номер " на двигателя , говоря за Черокито ако темата е пусната за него ...

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Яну 2014 15:04 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

В талона за съжаление е написан номера на двигателя ми. Мотора е 2.5 TD произведен 1999 г. Четох, че може да го заменя само със сщия двигател, но да е произведен 1999,2000,2001. По стара година не може. И пак трябвало да мина през ДЕКРА т.е. Технотест срещу 360 лв. След това с тяхната бележка се правело молба до министерството на транспорта. Плащаш 100 лв и чакаш месец. После вече ходиш да си сменяш талона за още пари. Нека първо да излезна отново на пътя пък после ще видя как ще изпълня новите законови разпоредби. :)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Яну 2014 18:13 
Модератор
Аватар

Име: Славин
Мислите ли, че ще провери някой някога този номер?

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Яну 2014 18:16 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Име: Борис
МПС: опел фронтера б
Ако се прехвърля - да

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Яну 2014 21:59 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Смених си двигателя. Съща кубатура и съща мощност. Автомобила от който е взет е същият като моят ( пише го в декларацията) . Приготвих към 10 документа и отидох в КАТ. Подготвиха ми документите, платих и ме изпратиха на канала. Там провериха само номера на двигателя и тръгнаха да правят компютърна справка. Чаках поне час. Накрая офицера ми каза , че две буквички се различявали между двата двигателя . Изпрати ме на технотест за да кажат, че двигателя ми е същият като оригиналният. След дълго ровене и разпитване разбрах, че фирмите са две- Декра и Тюф. И на двете се обаждах. Тюф идвали определен ден в СтЗ в сервиза на Тойота. Казаха ми , че ще ми се обадят кога да отида на тест. В сайта им пише- 360 лв. После ДАИ. И там се плаща. После КАТ. Пак се плаща. Супер гадно ми беше. Направо ми идеше да го изхвърля този джип и да не си помисля повече за офроуд. Гено ( РИЧИ) ми каза, че на него му е струвало 630 лв за негов автомобил и му отнело няколко месеца. В България лесен начин няма. Има само гаден и скъп :)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Яну 2014 22:08 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Име: Станислав
МПС: opel frontera 2.5 TDS
Според мен при смяна на двигател ако не мислиш да продаваш джипа не е нужно да го оправяш документално се пак кои гледа номера

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Яну 2014 22:28 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Продавам го и от всякъде искам да е перфектен. Както технически така и документално :) И сега още продължавам да го поддържам и тунинговам и тествам. :)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Яну 2014 22:37 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

мхм е то няма два двигателя със един и същ номер просто е нереално остава само да чакаш като ти се обадят за технотест няма друг начин или поне на мен не ми е известно
http://technotest.bg/resources/GRAFIK.pdf

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Фев 2014 22:07 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

смяна на двигател- без промяна на кубатура, мощност , гориво
1. подготовка на документи, плащане, после на канала, там проверяващия и офицера след повече от час мъдруване ти казват, че си за технотест !
2. технотест- 360 лв ( ТЮФ, ДЕКРА). Намираш двете комисии по телефона( иначе са в София и Пловдив) и си уговаряш час за след седмица. Технотеста отнема почти цял ден. Провежда се в сервиз Тойота ( ТЮФ). Докарали са си и немец. Ако знаеш език е предимство. Плащането е в някоя банка и им носиш пак в сервиза платежното. От там в ДАИ.
3. Удостоверение от ДАИ - 104 лв и чакане 20 дни
4. КАТ- на канала проверка на номерата- шаси и двигател, вътре на гешето, плашане на банката ( около 30 лв) , пак гешето и ти дават малък и голям талон
Минах всичко това и съм напълно редовен според БГ законите :) Гадното чувство още не ми е минало напълно :)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 01 Мар 2014 09:18 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Честито :party:

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 08 Апр 2014 23:26 
БAШ ОФРОУДЪР

Име: Димитър
МПС: Grand Cherokee 4.7 V8 Quadra Drive
Това е странно.Преди много години около 2002-2004 още преди да се запаля по джиповете имах рено еспейс 2.2 бензин.Успях да му срина двигателят много бързо и направих ремонт.Явно частите не са били добри понеже след още година пак беше за ремонт.Купих едно рено 21 което е с дизелов двигател 2.1 и направих еспейса дизел.Този двигател беше същият както на дизеловите еспейси - 2.1TD
Минах технотест които идват два пъти месечно в кат Габрово срещу 70лв и те ми издадоха документ с който пререгистрирах реното.Два месеца по късно този еспейс се превърна в Опел Фронтера и от тогава не ме е пускало :mrgreen:
Явно нещата са тръгнали към усложняване и ускъпяване.

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 1 [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]