Дата и час: 19 Авг 2018 18:27

Страница 1 от 7 [ 97 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Туристическо ендуро Aprilia ETV 1000 Caponord
Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Авг 2017 02:41 
БAШ ОФРОУДЪР

МПС: Toyota LC UZJ100
Досега не съм срещал подробна тема в БГ интернет пространството за въпросния мотоциклет. Ще имам удоволствието да я поместя точно в този форум :) Няма да правя някакво грандиозно представяне. Оттук оттам научавам, че са се завъдили няколко такива мотоциклета в България и ми се иска тук да нахвърлям всичко, което зная и съм събрал като информация за модела през годините, та да е полезно и на колегите. Аз карам въпросния модел от 2011-а година.

Aprilia ETV 1000 Caponord

Голямо, туристическо ендуро. Излиза на пазара през далечната 2001 година. В класа е на Honda Varadero, BMW R1100/1150/1200 GS/A, Suzuki V-Strom, KTM 950/990 Adventure, Triumph Tiger 950. Aprilia използват добре познатия от спортните им топ-модели по онова време V-Twin V990 двигател на Rotax. Естествено, в Caponord-а той е с променени горивни карти, намалена мощност, така че да е подходящ за туристическа употреба. Всичко по мотора е обичайното за големите ендура - удобна и комфортна седалка за водача и пътника зад него, окачване с голям ход, изправена стойка, добра защита от вятър и вода, голям 25-литров резервоар, даващ отлична автономия и т.н. ... Водно охлаждане, инжекцион, 2 свещи на цилиндър, 6 скорости, верига, хидравличен съединител, два диска отпред, един отзад, 82см височина на седалката, 215кг сухо тегло, 253 мокро. Предното окачване е с ход 175мм, задното 185мм. Джантите са със спици, но захватите на спиците са на външни бордове, което позволява използването на безкамерни гуми. Предната е 19-ка, задната - 17-ка. Задното окачване е регулируемо откъм preload на пружината и rebound на амортисьора. Мощността в Caponord-а е 98 к.с. при 8250 оборота, въртящият монент 97Nm при 6250 оборота. Предостатъчни са дори за натоварен мотор с двама човека. Това е един от топ моделите на Aprilia за времето и няма нищо общо с лошата слава, с която се ползва марката в България. Качеството на изработката е много добро и за мен е изключително надежден (след отстраняване на някои известни проблеми) и комфортен мотоциклет за дълги преходи. Детайлните технически характеристики на модела ги има в нета, не мисля че е нужно да ги слагам и тук. Странното за мен е, че поради една или друга причина Aprilia не маркетират добре модела и той си остава недооценена екзотика на всеки един пазар, на който е стъпил.

Първа генерация 2001-2004:

Изображение

Изображение

Изображение

За различните пазари варира със или без катализатор и със или без ламбда сонда.

Втора генерация 2004-2008:

Изображение

Изображение

Също за различните пазари варира със или без катализатор и със или без ламбда сонда.

Разликите:
    - маската отпред - в първа генерация мигачите са вградени, във втора са отделни компоненти
    - слюдата - изменението на маската налага промяната ѝ
    - защита на ръкохватките - първа генерация са като опция, втора са в стандартното оборудване
    - ABS - в първа генерация отсъства, във втора е серийно вграден
    - задни мигачи - променени във втора генерация
    - цветовата гама е променена
    - горивните карти са различни във двете генерации
    - втора генерация е с по-твърди пружини отпред
    - втора генерация е с автоматично запалване на фаровете при контакт
    - предните дискове са различни
    - спирачни маркучи с оплетка при втора генерация

Опционално и за двата модела могат да се поръчат следните аксесоари:
    - централна стойка
    - краш бари отпред
    - краш бари отзад
    - топ каса
    - куфари отзад
    - туристическа (по-висока) слюда
    - подгреви на ръкохватките
    - аварийни светлини
    - повдигачи на кормилото с алуминиево такова
    - метална защита на картера

Който ме познава добре, знае че не съм пристрастен към модел/марка МПС и винаги ще отчета обективно както плюсовете, така и минусите.

Плюсове:
    - евтин модел, спрямо конкуренцията
    - страхотен комфорт, както за водача, така и за пътника
    - сравнително меко окачване, което е донякъде плюс за типа пътища в България
    - голям резервоар, даващ автономия от 400+ км
    - самодиагностика на ECU-то
    - голям 470W генератор, фабричен извод за запалка (120W max) отстрани на седалката
    - глезотии като: регулируема подсветка на таблото, околна температура, температурата на двигателя освен аналогово се показва и дигитално, 4 позиции на лостчетата на предна спирачка и съединител, задната седалка може да се махне (за по-обемист багаж) като жабката под седалката се заключва
    - джанти със спици и безкамерни гуми
    - изобилие от мощност
    - 98к.с. което дава възможност за намаляване на данъка
    - много красив мотоциклет (лично за мен)
    - рядък модел, което кара доста хора да се обръщат след него :)

Минуси:
    - огромно и тежко прасе
    - висок център на тежестта: залитне ли се, няма удържане и мотоциклета е на земята
    - много пластмаси
    - липса на представителство в България, съответно по-трудно снабдяване с части
    - скъпи резервни части
    - моделът не се познава в България, а някои обслужвания са специфични
    - рядък модел, съответно липса на части втора употреба (особено в България)

Първа срещу втора генерация (плюсове и минуси):
Тъй като 6 години карах първата генерация, а от 3 месеца съм с втора, мога да направя сравнение от първа ръка.
    - Защитата от въздушната струя при първа генерация е много много по-добра. Слюдата е по-широка, мигачите в едно със спойлерите под тях (които липсват при втора генерация) наистина пазят много повече. Липсващите във втора генерация спойлерчета насочват въздушната струя точно в раменете на водача. При първа генерация тази въздушна струя се отвежда настрани.
    - ABS-a при генерация 2 е ясен плюс.
    - Предните мигачи в първа генерация при изпускане на мотора се чупят, дори при наличие на краш бари.
    - Задните мигачи в първа генерация се чупят доста лесно при натискане нагоре надолу (става по невнимание) и са скъпи.
    - Предното окачване на втора генерация е малко по-твърдо и при висока скорост и в завои е по-добро, но по неравности предницата малко подскача.
    - Предните спирачни дискове на първа генерация са доста по-скъпи.

Проблеми
Както всеки модел МПС си има някакви заводски болежки, така е и при Caponord-a. Отстранят ли се веднъж, получавате доста надежден мотоциклет, който изисква само навременно и правилно сервизиране.
    - Бързи връзки на бензинопроводите. Оригиналните са пластмасови и много лесно се чупят. А за всяко едно обслужване се сваля резервоара, съответно те се разкачат. Заменят се с метални:
    Изображение

- Реле-регулаторът: Грее много, в един момент изгаря и стапя пластмасите отстрани. Има няколко варианта: 1. подмяна с mosfet тип (ново поколение, което не грее и дава много по-добър и стабилен волтаж, серийният му номер започва с FH008). реле-регулатор от Honda CBR 600RR 2006-2009 е директна замяна - еднакви по форма; 2. преправяне на електрониката в оригиналния корпус; 3. реле-регулатор от други мотоциклети след повече/по-малко преправяне. Ето какви трябва да са стойностите на зареждане: https://www.youtube.com/watch?v=YazISsTVGec

- Конекторите между алтернатора и реле-регулатора. Aprilia ползват калпави конектори, които с времето корозират от влагата, започват да греят и се стапят. Има няколко случая на запалили се в джижение Caponord-и поради тази причина. Сменят се или с влагоустойчиви конектори или се премахват и директно се запояват кабелите. Два конектора са - един ведната след релето и един между двата цилиндъра. Подробно описано как се прави: http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?225765-HOW-TO-(Engine-Side)-Brown-Connector-MOD

- Централната стойка. Мотоциклетът е тежък, а рамото на централната стойка е слабо, изкривява се с времето и вместо централната стойка да стъпва на двата рога, стъпва на рогчето от едната страна и рамото от другата. Паралелно с това, рамото не опира в гумения тампон, предвиден за това, и като резултат от другата страна стойката опира в изпускателната тръба.
    Лечението е подсилване на рамото
    Изображение

- Бензинопроводите за високо налягане. Не са кримпнати добре и е възможно изтичане на гориво, което капе директно върху горещия цилиндър и е възможно запалване на мотора. Решението е описано тук: http://www.caporider.com/FuelLine.shtml

Освен двете генерации на Caponord, съществува една лимитирана серия на модела - Rally Raid, от която са произведени само 350-380 бройки. Тази серия е доста по-офроуд ориентирана и е пусната на пазара през 2003. Товва е мотоциклет - мечта на всеки капонордист!

Изображение

Изображение

Изображение

Разликите са:
    - маска като на 2004-2008 модела
    - изцяло регулируемо окачване Sachs и отпред и отзад с 50мм повече ход
    - по-висок преден калник
    - целият набор от аксесоари за стандартния модел са монтирани
    - цвят Rally Raid
    -малко по-различна форма на седалката
    - гуми Metzeler Karoo от завода
    - алуминиеви куфари Hepco-Becker

Обслужване:
    - гуми: предна 110/80R19, задна 150/70R17. налягане предна/задна: ездач 2.2/2.5bar, ездач + пътник 2.5/2.9bar
    - двигателно масло 15W-50, смяна на 7500км или една година (което настъпи първо), 4.3л/4.5л с филтъра
    - свещи: NGK R DCPR9E, смяна на 15000км или две години
    - антифриз: 2.5л (миксиран 50:50 с дестилирана вода), смяна на всеки 2 години
    - масло в коловете: 553см3/кол 5W или 20W, смяна на всеки 22500км
    - семеринги на предницата: смяна на всеки 22500км
    - верига: 525, свободният ход в средата е само 15мм, не вярвайте на никой, който ви казва че това ще разтегне и скъси живота на веригата!
    - въздушен филтър: смяна всеки 15000км
    - хлабини на клапаните: регулиране на всеки 15000км или две години
    - хидравлична течност съединител: DOT 5, DOT 4 съвместима, смяна на всеки две години
    - спирачна течност: DOT 5, DOT 4 съвместима, смяна на всеки две години
    - горивни маркучи: смяна на всеки 4 години

Накрая качвам няколко файла:
Книжка на потребителя
Сервизна книжка
Събрани парт номера и съвместимости с други марки

Ще се радвам да се включат и други собственици на Aprilia ETV 1000 Caponord! По-късно ще кача снимки на моя мотор.

Поздрави,
Иво

Профил  

Заглавие: Re: Туристическо ендуро Aprilia ETV 1000 Caponord
Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Авг 2017 09:31 
Модератор
Аватар

Супер тема, ще я следя.Аз не карам такъв мотоциклет, но този модел страшно много ми харесва, а и покрай мен вече има няколко човека каращи това бижу...
Поздрави!

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Авг 2017 18:46 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Прекрасна тема! Абонирам се!
Поздрави. :friends:

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 13 Авг 2017 23:03 
БAШ ОФРОУДЪР

Предлагам да пишем в тази тема за Caponord-ите, за да е на едно място.

STEF BMW написа:
п.п. Направа на защита на дъното е на второ четене! Нали все такива работи правим в този Форум, че от там де!
Оригиналната защита на картера е с парт номер AP8791236. Не се произвежда от много години от Aprilia и я няма никъде. Rally Raid-а е окомплектован с нея стандартно - вижда се много добре на първата му снимка по-нагоре. Ето я как изглежда:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Има едни поляци, които правят доста добра реплика. Сигурен съм обаче, че като видиш цената, ще се откажеш.
Ето файл с чертежите и размерите на всички необходими планки и болтове за захвата на оригиналната защита на картера.

Личното ми мнение е, че моторът изглежда страхотно с оригиналната защита. Но, за да имам реална нужда от нея, трябва да карам доста по черно. И то по лошо черно. Иначе са още едни допълнителни килограми като допълнение на и без това много тежкия мотор. При изпускане от място моторът е достатъчно добре защитен от предните и задните крашбари и реално картера, масления радиатор и резервоара за антифриза не страдат изобщо.

Поздрави,
Иво

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Авг 2017 09:12 
БAШ ОФРОУДЪР

Вчера си поиграх с моята моторетка и направих малко евтинджос тунинг. Сложих си грил мрежа пред водния и масления радиатор. Това е страшно полезно нещо - пази от задръстване на ламелите с насекоми, а също и от камъчета, които хвърчат от предната гума директно в радиатора. Caponord-a винаги е страдал, като модел, от наличието на тунинг части. Ако за конкурентите лесно се намира такъв тунинг, за италианката просто няма. Затова влезнах в BauHaus и си купих един лист подцинкована грил мрежа. Искаше ми се да е една идея по-ситна, но по-ситните бяха стоманени, които от опит казвам, че след 1-2 месеца ръждясват. Захванах я с малки свински опашки, които промуших през ламелите на радиаторите. Хубаво е да са по-нагъсто свинските опашки, защото иначе по дупки мрежата вибрира в радиатора и се чува едно неприятно звънтене (от опит).
Ето го резултата:

водния радиатор:
Изображение

захващането:
Изображение

масления радиатор:
Изображение

двете мрежи монтирани:
Изображение

моторът сглобен:
Изображение

Цената е 20лв за мрежата, 10-15 свински опашки и 2-3 часа отделено време.

Поздрави,
Иво

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Авг 2017 09:21 
БAШ ОФРОУДЪР

Докато бяха свалени пластмасите отпред, свърших още нещо - почистих отдушника на въздушната кутия. В нея се събира масло, което се отвежда в предната част на кутията и там си изтича във въпросния отдушник, който представлява един затапен гумен шлаух. Още като купих мотора, го смених защото с годините гумата се нацепва и одървя и в един момент се къса/чупи и маслото започва да си се стича по мотора.

Ето я тръбичкката и колко масло беше събрала за около 2000км.

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави!

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 14 Авг 2017 21:28 
БAШ ОФРОУДЪР

Днес направих още един тунинг на моторетката.
Купих мотора си с оригиналната слюда. Тя е ниска и за около 2000км, откакто го имам, съм чистил 2 пъти повече визьора на каската си, отколкото за 6 години с предишния ми Caponord (беше с туринг слюда). Поръчах си от Англия туристическа слюда, която е с около 10см по-висока. Цената не беше приятна - £75, но така не можех да карам мотора повече.
Първото ми впечатление, като пристигна, беше че качеството на изработката не се доближава нито до оригиналната, нито до Kappa-та на предишния ми мотор. Второто впечатление - оригиналните винтове не ставаха, идваха по-дълги, тъй като гумените тампони на новата са по-ниски. В гумените тампони на оригиналната слюда има едни метални втулки, в които влизат болтовете. Те също не стават - по-дълги са. Днес пазарувах болтове, по-къси, от ЕвроБолт и я монтирах без втулките. Надявам се като покарам малко да установя, че тунингът е upgrade, а не downgrade :D

оригиналната слюда:
Изображение

двете една до друга:
Изображение

новата, по-висока слюда:
Изображение

Поздрави,
Иво

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Авг 2017 09:45 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

А при мен слюдата направо ми пречи като гледам през нея. Може би не съм свикнал още, а и не съм ползвал такава екстра. Иначе не бих я махнал защото фейса на мотора ... Няма да е същия.
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Авг 2017 10:51 
БAШ ОФРОУДЪР

STEF BMW написа:
А при мен слюдата направо ми пречи като гледам през нея. Може би не съм свикнал още, а и не съм ползвал такава екстра. Иначе не бих я махнал защото фейса на мотора ... Няма да е същия.
Поздрави.
Високата слюда си има и плюсове и минуси... Факт е, че се гледа през нея. Когато вали е много неприятно. Когато след няколкодневно каране се зацапа и наред с това завали е направо кошмарно! Случвало ми се е да се накланям встрани, за да гледам отстрани на слюдата. Но плюсовете на туристическата слюда за мен са много много повече. Още повече, че аз гледам в дъжд да не карам. Предпочитам да чистя мръсна слюда, откокото мръсен визьор на каската. Елиминирането на "buffeting"-а е индивидиално и зависи от височината на каращия.

П.П.: А и Стефко, не се оплаквай - слюдата е без никакви драскотини, почти като от магазина е :) Не си виждал опекани от слънцето или надрани слюди - там и да искаш, не можеш да гледаш през тях :D Между другото слюда на мотор и визьор на каска пазя много, защото зная какво е да се надерат. При каране, когато се зацапат с насекоми, поставям мокра тоалетна хартия върху тях, за да омекнат налепите и след 5мин забърсвам.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Авг 2017 12:48 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Не бе Иво не се оплаквам, просто споделям че никога преди това не съм ползвал екстрата и много ми е странно. Като стоя в съвсем характерна стойка при управление виждам през горнта част на слюдата, а когато просто си изправя главата виждам малко над нея. Демонтирах горното допълнение към слюдата /не знам как се казва/ да видя как ще е.
П.п. много върви това голямо желязо ... :mrgreen:
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 22 Авг 2017 10:53 
БAШ ОФРОУДЪР

STEF BMW написа:
Не бе Иво не се оплаквам, просто споделям че никога преди това не съм ползвал екстрата и много ми е странно. Като стоя в съвсем характерна стойка при управление виждам през горнта част на слюдата, а когато просто си изправя главата виждам малко над нея. Демонтирах горното допълнение към слюдата /не знам как се казва/ да видя как ще е.
П.п. много върви това голямо желязо ... :mrgreen:
Поздрави.
Това горното на английски е wind deflector, на български не зная точно как е, някъде съм го стрещал като "варио".
При Caponord-а положението със слюдите е такова. Няма решение, което да работи при всички - решението е проба/грешка. Някои предпочитат да със оригинланата слюда и да я изрежат съвсем ниско, като на гол мотор. Други слагат туристиеските, високи слюди и с пистолети за горещ въздух изкривяват/заоблят горния ръб напред (посока на движение), за да отвежда въздушната струя в разлина посока спрямо каската.

С Любо този уикенд разходихме моторите за 1500-1600км и като цяло аз виждам подобрение с туристическата слюда в сравнение с оригиналната при фейслифтовия Caponord. По форма е доста по-различна в сравнение с туристическата при първата версия на Caponord-a. Тази стои малко по-ниско и по-извита към ездача. Съответно погледа ми е точно над нея и от една страна е добре, защото не гледма през нея, но от друга все още имам buffeting в каската и все още ми се налага да чист визьора от насекоми. Следващата стъпка е да тествам с въпросния wind deflector как ще е положението.

Бях се отказал да слагам ойлер на този мотор, заради цапането на задницата. След този трип обаче отново си смених мнението и ойлер ще имам. Колкото и да се цапа, при дълги трипове тази екстричка си е незаменима :)

Иначе, никакви проблеми с новата (за мен) моторетка при първото ѝ по-дълго пътуване. Само удоволствие и кеф от карането. Потвърждава ми се първоначалното мнение, че е малко по-мощна от предишния ми мотор и по-лесно и бързо ускорява. Може би се дължи на отворениете ауспуси, или те заедно в комбинацията с иридиевите свещи и K&N въздушния филтър.

Любо ме разпитва за гумите - Michelin Anakee 3. Доволен съм от гумите, но за стила който аз си карам мотора - туристическо каране, със 100-120 скорост и 60-90 по завои, не намирам някаква огромна разлика сорямо Metzeler Tourance-ите, които основно съм ползвал досега. Т.е. със Tourance-ите за по-малко пари, не се полуава много по-малко. Гумата е стабилна и в завои и на мокро. Докато се изтърка горния слой, първите 200-300км имаше някоко приплъзвания. На боята от пътната маркировка сякаш ги усещам една идея по-нестабилни спрямо Tourance-ите. Имат едно голямо предимство спрямо чистия Tourance - формата им е доста по-овална (малко като на спортни гуми) и много по-лесно и приятно се ляга в завои. Ще видим какъв пробег ще направя с тях. Мисля че Tourance-ите няма кой да ги бие като пробег.

Поздрави,
Иво

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 23 Авг 2017 09:35 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

От навъртяните вече 1500км. мога да дам и моите първи впечатления от Италинката, а именно:
1. Тежък е и малко ме е шубе по завоите ... особено на десния /идея нямам защо/!
2. Балансиран мотоциклет с достатъчна мощност с двама пътника!
3. Леко управление и удобна седалка, което придава прекрасно пътуване без да предизвиква умора!
4. Поусуках го малко повече /исках да разбера какво стои между краката ми/ от стандартното за мен каране, като на места скороста надхвърляше над 170км/ч. с двама на гарба му и след зареждане с гориво пълен/пълен резервоар, разхода беше впечатляващ за мен, а именно 5,8 лт.
5. Слюдата, ах тази слюда ... не ми е комфортно с нея особено срещу слънцето, ама няма да я махна защото ме кефи фейса.
6. Относно ойлера, цапа джантата, ама е нормално и не е проблем и го отчитам като прекрасна екстра!
7. Чакам си новите гуми. Заложих на компромисен вариинт "Митас" ендуро шарка.
8. Предстои монтиране на стойка за навигация.
Следва продължение...
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 24 Авг 2017 20:42 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

И "GPS" вече си има "Мръсницата"! :grin:
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 24 Авг 2017 23:00 
БAШ ОФРОУДЪР

STEF BMW написа:
Поздрави.
Без снимки не вярваме ;)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Авг 2017 08:01 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

pegasoto написа:
STEF BMW написа:
Поздрави.
Без снимки не вярваме ;)

Не е монтиран! Мисля варианти, а през това време ще се инсталират карти и разни други работи.
Снимки ще има ...
Поздрави.

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 7 [ 97 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща