Дата и час: 13 Дек 2018 05:55

Страница 4 от 8 [ 118 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Туристическо ендуро Aprilia ETV 1000 Caponord
Непрочетено мнениеПубликувано на: 15 Мар 2018 12:17 
БAШ ОФРОУДЪР

МПС: Toyota LC UZJ100
В Стара Загора съм, времето е истинска пролет, демек идеално за моторене. И започнах да си преглеждам списъка какво съм запланувал да правя по "мръсницата" :)
Почти всички, които карат Caponord или друг модел с V990, знаят за "проблема" с неутралната. Не е точно проблем, но като се спре на светофар и се започва едно нагоре-надолу с лостчето, докато се уцели на N. Особено на студен двигател. От доста години съм чел за един фикс, който подобрява много нещата, но все съм го оставял настрани и съм предпочитал да не си губя времето, а да карам. Тази година ще го пробвам.

Става въпрос за следното. Има едно нещо, не зная как се казва на български - дюза, или нещо такова. На английски е "jet", използва се в карбураторите на моторите:

Изображение

При нашия двигател, тази дюзичка облива с малко масло дисковете на съединителя. Стандартно Caponord-a излиза с jet60, размер на дюзичката 0.6. В различните години (според сервизните каталози) Aprilia монтират дюзи с два различни размера - 0.4 и 0.6.

Изображение

Според форумите обаче, никой не е намерил 0.4 на мотора си :D Идеята е, да се сложи по-малка "дюзичка" и да се елиминира "приплъзване" на дисковете на съединителя и елиминиране на проблема с неутралната. Който го е направил, казва че се е родил с борбата за N по светофарите. Оригиналната част от Aprilia е скъпа, като за такава "пишчица". Малко рисърч в нета и намерих, че това са дюзи Bing/Keihin. Имат щампа отстрани: 40 означава 0.4, 60 - 0.6. В България не зная къде да ги намеря, затова още малко рисърч и в Англия излязоха на прилична цена - 11600.40 е нашия. Мисля да поръчам тези дни, ако някой иска да се включи, с радост ще му помогна с поръчката/доставката. Или ако знае къде в България могат да се намерят, да казва, за да не чакам 2-3 седмици.

Къде се намира тая джаджа на моторите ни? Ами ей тук - под помпата на съединителя и над капачката на масления филтър:
Изображение

зад оградения на горната снимка болт:
Изображение

ето го в леглото си, след развиването на болта:
Изображение

Главата на самия jet е за права отвертка, но отвертката трябва да пасва абсолютно точно, защото иначе главата се замазва (от месинг е). След развиването,"jet"-а излизал много трудно от леглото си. Хитрината е да се "чукне" леко стартера и налягането го изплюва с мъничко масло. Иначе масло почти не изтича.

ето го изваден:
Изображение

Като го направя "мод"-а, ще докладвам за резултата.

Поздрави,
Иво

ПП: Всички снимки и инфо съм извадил от нета, не са мои.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 16 Мар 2018 21:09 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

По нашенски му викат "жигльор"! Дали е въздушен или бензинов е друг въпроса. Смятам, че ако резбата и дълбочината на "джиджавката" е като тези които се монтират на карбовете, може да се намери и в БГ.
п.п. още утре ще проверя там където знам, че имат всякакви размери и ще пиша! Цената е бели стотинки.
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 22 Мар 2018 19:40 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Източих маслото в утайника на филтърната кутия от, която излезе около 20гр. :no: Очаквах повече ... :yes:
Следва масло в двигателя и маслен филтър.
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 24 Мар 2018 23:33 
БAШ ОФРОУДЪР

STEF BMW написа:
Стефко, може и да си погледнал сервизните мануали, които ти оставих, но да ти кажа пак :) Маслото се източва от три места - болта на картера, масления филтър и има още един метален филтър на самия картер, който е като метална цедка. Болта на картера е с залепено магнитче на него да обира стружките. Сменял съм го с афтър маркет, защото оригинлания болт е мек и замазва главата, ако е пренатегнат. Този последния, металния филтър, му дават да се почиства много рядко. Аз когато съм искал да ми го отвият, майсторите са ми казвали, че не могат да го развият и ги е страх да не направят бели по самия картер. Та да знаеш... Дават му да събере 4.5 литра масло, ако се източи много добре. Аз обикновено си взимам една туба от 4 литра масло и сменям. Обикновено ми стига и показва на средата. Ако е по-малко си купувам още 1л шише и доливам много малко - 100-ина грама. С 4.5 литра винаги се препълва яко!

Поздрави,
Иво

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Мар 2018 17:19 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

pegasoto написа:
STEF BMW написа:
Стефко, може и да си погледнал сервизните мануали, които ти оставих, но да ти кажа пак :) Маслото се източва от три места - болта на картера, масления филтър и има още един метален филтър на самия картер, който е като метална цедка. Болта на картера е с залепено магнитче на него да обира стружките. Сменял съм го с афтър маркет, защото оригинлания болт е мек и замазва главата, ако е пренатегнат. Този последния, металния филтър, му дават да се почиства много рядко. Аз когато съм искал да ми го отвият, майсторите са ми казвали, че не могат да го развият и ги е страх да не направят бели по самия картер. Та да знаеш... Дават му да събере 4.5 литра масло, ако се източи много добре. Аз обикновено си взимам една туба от 4 литра масло и сменям. Обикновено ми стига и показва на средата. Ако е по-малко си купувам още 1л шише и доливам много малко - 100-ина грама. С 4.5 литра винаги се препълва яко!

Поздрави,
Иво

Да Иво, с всичко съм се съобразил!
Сложих "Мотул 15w50" и след изпразване на 4лт. туба, аха да излезе от гърлото на маслосъдържателя. Завих капачката и запалих мотора, помпите смъкнаха нивото и долях точно 500мл. още. Сега е в графа макс!
Филтъра е "Хифло" с клапан.
Днес пак го припалих и се оглеждах за течове. За сега е ОК!
Благодаря за съветите. :friends:
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Мар 2018 20:08 
БAШ ОФРОУДЪР

Щом си сложил Motul, кажи чукането как е? :)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 26 Мар 2018 07:56 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

pegasoto написа:

Да точно тази бе причината да пробвам с друга марка масло. Мотора работи само на място и не е загряван до работна температура, но сякаш една идея по добре. Ще покарам и ще пиша.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 01 Апр 2018 12:46 
БAШ ОФРОУДЪР

STEF BMW написа:
pegasoto написа:

Да точно тази бе причината да пробвам с друга марка масло. Мотора работи само на място и не е загряван до работна температура, но сякаш една идея по добре. Ще покарам и ще пиша.
Вчера си откривал сезона и си навъртял едни километри :) Кажи за маслото и клапаните. Това ме човърка :-)

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Апр 2018 08:30 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

pegasoto написа:
STEF BMW написа:
pegasoto написа:

Вчера си откривал сезона и си навъртял едни километри :) Кажи за маслото и клапаните. Това ме човърка :-)

Към момента няма никакви странични шумове. На моменти мачках здраво, като не спирах да се услушвам. При всяко спиране търсих евентуален теч на масло или антифриз .... не открих такъв.НО предната гума нещо не е наред, едно че вие и друго на 40 км. волана мърда в ляво и дясно. Това не ме кефи и ще взема мерки.
п.п. защо клапаните бяха в запитването ти?
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 02 Апр 2018 13:11 
БAШ ОФРОУДЪР

Ами защото още като го купуваше мотора се притесняваше от това чукане, което си звучи точно като клапани. По една или друга причина, този двигател не харесва Castrol-ското масло. Радвам се, че със смяната на маслото всичко е наред - както ти и казах няколко пъти. Сипвай му Motul 5100 и мотора работи екстра с него.

Поздрави,
Иво

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 28 Апр 2018 17:08 
БAШ ОФРОУДЪР

Имаме ли вече монтиран първият нефабричен жигльор на Caponord в България? ;)
Ако да, сподели отзиви!

Поздрави,
Иво

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 29 Апр 2018 19:17 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

pegasoto написа:
Имаме ли вече монтиран първият нефабричен жигльор на Caponord в България? ;)
Ако да, сподели отзиви!

Поздрави,
Иво

Не друже, не е монтиран още!Кът ми е времето пък и побръмчавам когато имам възможност. Току що се прибрах от нашето черноморие и доволно разтрих "ЕТВ"то! :yes:
При първа възможност монтирам и ще пиша подробно ...
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 19 Май 2018 23:08 

МПС: Etv1000, X5
Здравейте, отскоро съм собственик на ETV1000 . Преди това имах Сузуки Др биг 800
Мотора съвсем случайно попадна в полезрението ми,
Търсех нещо 1000цц но не съжалявам, взех го 3200лв първа генерация с оригинални куфари. Снняколко забележки които отстраних реле регулатор и буксуващ съединител.
Предишния собственик е сменил бензиновите връзки, кафявите букси и разни други неща.
2003г е а има АБС, Фаровете са винаги включени, и има оплетка на спирачните маркучи.
Смених oil jet - a с 0.40 бих казал че има изветно подобрение със свободната...

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2018 20:26 
БAШ ОФРОУДЪР
Аватар

Stan the man написа:
Здравейте, отскоро съм собственик на ETV1000 . Преди това имах Сузуки Др биг 800
Търсех нещо 1000цц но не съжалявам, взех го 3200лв първа генерация с оригинални куфари. Снняколко забележки които отстраних реле регулатор и буксуващ съединител.
Предишния собственик е сменил бензиновите връзки, кафявите букси и разни други неща.
2003г е а има АБС, Фаровете са винаги включени, и има оплетка на спирачните маркучи.

Ами, честито! Добър избор!
Това в черевното и при мен и при Иво предстои, ама да видим кога!?
Поздрави.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 20 Май 2018 21:09 
БAШ ОФРОУДЪР

Stan the man написа:
Честито за избора на мотор! Без снимки обаче, на нито дума не вярваме!

Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 4 от 8 [ 118 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща